KUPONKÓD: BLACK10

BLACK FRIDAY Vásároljon most, és spóroljon 10%-ot a kuponkódunkkal!

Információk a bambuszról

2024.09.25

A bambusz világa

A bambuszok a világ leggyorsabban fejlődő növényeiként is ismertek, hiszen egyes bambuszfajok 91 centimétert is nőhetnek 24 óra alatt. Ez a tulajdonságuk igen vonzóvá teszi őket erdősítéshez, szénmegkötéshez vagy a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez 

A bambusz a mindennapi életünkben

Egy dolog biztos: nincs még egy növény, amely ennyit tudna nyújtani az embernek. Tető a fejünk fölé, szerszámok, élelem, melegség, építőanyag, védelem és tisztítás. A bambusz lehetőségei kimeríthetetlennek tűnnek.

Míg 20 évvel ezelőtt a bambuszt Nyugaton főleg kertekben láthattuk, ma már a mindennapi életünk részévé vált. Körülvesznek minket bambuszból készült gyümölcsöstálak, parketták, asztalok, konyhák, vágódeszkák, ajtók, kerti paravánok, ruhák, papír, hangszerek vagy akár autók belső elemei. A bambusz azonban láthatatlan helyeken is megtalálható, például lámpák szálaiban, biomasszaként, épületek alapjaiban vagy víztisztító telepeken.

A bambusz az építőiparban

A környezetszennyezéstől mentes, fenntartható építőanyagok iránti globális kereslet miatt az innovatív építészek körében egyre nő az érdeklődés a bambusz iránt. A bambusz nemcsak optimális megoldásokat kínál a kevesebb erőforrással rendelkező közösségek számára, hanem népszerű forrás és tanulmányi tárgy a magas gazdasági szinten lévő szakemberek és intézmények számára is.

A bambusz erős. Nagy terhelést bír el törés előtt, gyorsan nő, könnyű vele dolgozni, és megfizethető áron elérhető. Világunkban nem boldogulhatunk bambusz nélkül. A bambusz rugalmassága, amely lényegesen nagyobb, mint a fáké vagy a fáé, érdekes építőanyaggá teszi.

A bambusz most ISO tanúsítvánnyal rendelkezik, így hivatalosan is használható építőanyagként.

Megjegyzés: Nem minden bambuszfaj alkalmas építőanyagnak.

A bambusz és az ökológiai előnyök

A bambusz gyorsan nő, és magas termelékenységet biztosít. 1500 különböző bambuszfaj létezik, amelyek közül 50 alkalmas építőanyagnak. Mivel a bambusz egy fűféle (Gramineae), hat hónap alatt akár 30 méter magasra is megnőhet a földből. A bambusz hét év alatt megújul. A fák esetében ez 30 év, ami hatalmas előnyt jelent. A valódi rekord 1,22 méter naponta. A bambusz keményfa tulajdonságokkal rendelkezik, de gyorsabban nő, mint a puhafa. Egyetlen bambuszgyökér 15 kilométernyi hasznosítható szárat biztosít, ami nagy mennyiségű felhasználható nyersanyagot és egy gyönyörű körforgást jelent. A bambusz termesztése nem okoz semmilyen problémát a környezetnek. Megújuló erőforrás kimerülés nélkül. A bambusz laminálásával bármi elkészíthető bambuszból, ami fából készül.

A bambusz használata jelentősen csökkenti az üvegházhatást és az éghajlatváltozást. A bambusz elnyeli az üvegházhatású gázokat, és 35%-kal több oxigént bocsát ki a légkörbe, mint a hasonló mennyiségű keményfa. Ez a gyors növekedésnek és a fotoszintézisnek köszönhető. Az éghajlatváltozás évek óta probléma, ezért a bambuszt a tanúsított keményfák közé lehetne sorolni. A bambusz biomassza előállítására is alkalmas, mivel a második legnagyobb biomasszával rendelkezik a Földön.

Az ázsiai országokban van egy mondás: Hús nélkül élhetsz, de bambusz nélkül meghalsz, mert a bambuszt megehetsz. Európában a bambuszt a kertben és befejező anyagként használjuk. De miért nem használják gyakrabban építőanyagként Európában? A bambusz ugyanis az egyik legerősebb építőanyag a világon. 28 000 font/négyzetcentiméter szakítószilárdsággal rendelkezik, szemben az acél 23 000 font/négyzetcentiméterével.

Az ember a természettől tanul a bambusz szerkezetének vizsgálatával, mert a természet sokkal hatékonyabban építkezik, mint mi.

A bambusz fenntartható építőanyag az európai országok számára!